Złożenie wniosku o pozwolenie na broń do gdańskiego WPA

Czy ktoś kto przeszedł przez ten proces, mógłby pomóc podsumować procedurę prawidłowego składania wniosku? Za chwilę będę ruszał z moim wnioskiem i mam kilka wątpliwości. Przede wszystkim taką:

  • czy zaświadczenie o członkostwie w klubie oraz patentowe i licencyjne z PZSS można złożyć w formie papierowej (ksero), czy należy w elektronicznej (zawierają podpis cyfrowy). Jeśli w elektronicznej to czy można wysłać je emailem (nie widzę adresu do takiej korespondencji na stronie WPA), czy należy dołożyć np. pendrive do wniosku papierowego?
  • czyz wnioskiem lepiej pofatygować się do WPA osobiście, czy wrzucić całość do koperty? Gdzieś czytałem, że przy wizycie może nastąpić potwierdzenie dokumentów za zgodność z oryginałem, ale nie wiem jak to ma się odbywać, skoro oryginałami są wydruki, wygenerowane ze strony internetowej.

No i generalnie, jeśli macie jakieś rady/uwagi dotyczące procesu ubiegania się o pozwolenie, które mogą pomóc uniknąć opóźnień i urzędniczego ping-ponga, z góry dzięki za podzielenie się nimi tutaj.
Z tego co na dzisiaj wyczytałem a co wpływa na czas rozpatrzenia wniosków:

  • nie warto ubiegać się o pozwolenie na 6 szt. broni sportowej i więcej, bo powoduje to konieczność dodatkowych tłumaczeń/wyjaśnień itd.
  • nie warto też w podaniu składać od razu wniosku o promesy, bo jest to odrzucane i należy poczekać do momentu otrzymania pozwolenia na broń

Zaświadczenie o członkostwie dostaniesz w oryginale - więc zasadniczo możesz wysłać oryginał. No chyba że drugie chcesz w ramkę oprawić i powiesić to poproś w klubie o duplikat :slight_smile:

Całość do koperty i poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. W formie papierowej w WPA wrzucą sobie w teczkę i będą mieć porządek. W przypadku części wysyłanych dokumentów w formie elektronicznej i tak pewnie je drukują i potem wrzucają do teczki - zaoszczędzisz roboczogodzin Policji.
Zgodność z oryginałem dokumentów w moim przypadku nie sprawdzali w wypadku licencji i patentu, bo są generowane elektronicznie, więc wrzuciłem wydruk. Potwierdzenia przelewów etc też. Skan dowodu etc możesz im tam podesłać, na każdej kartce, wniosku, potwierdzeniu itd warto też się podpisać (choćby parafką). Badania też wrzucałem oryginalne.

Z rad to tak jak wspomniałeś: 6szt sport / 15 kolekcja (czy ile tam teraz dają, 5/15?)
Warto jeszcze wsponieć o przypadku gdy adres zamieszkania i zameldowania jest inny - warto być w kontakcie telefonicznym z dzielnicowymi obu adresów - zadzwonić i może nawet uda umówić się gdy dzielnicowy będzie przy okazji w okolicy na wywiad.

Życzę powodzenia i wiadra cierpliwości

1 polubienie

Dzięki bardzo. Czy jest sens wysłać równolegle zaświadczenia z PZSS w wersji elektronicznej (mają podpis cyfrowy) na maila WPA? Ktoś wie na jaki email można pisać? PS Myślałem, że w KSI dostajemy tylko zaświadczenie w wersji pdf. Jeśli jest paierowy oryginał to faktycznie problem z głowy.

Myślę, że jeżeli nie ma mail-a podanego to znaczy, że nie chcą, aby do nich pisać pisma elektroniczne i myślę, że nie warto dublować ani wysyłać części pocztą tradycyjną a częścią mailową. Co do zaświadczenia to ja z kolei nie wiedziałem, że można dostać PDF. Pojechałem w dzień, w którym był Borys (Sosa pewnie też by dał, ale ja się go boję i wolę unikać), a Pan Prezes poświęcił kartkę od drukarki, wydrukował i własnoręcznie podpisał. Tak spreparowany dokument dopchnąłem do koperty.

Ja złożyłem wszystko na jednym papierze , pozwolenia , dopuszczenie i promesy bo nie ma standardowego druku . Składałem na 6 sport i 10 kolekcja . Wszystkie dokumenty w formie papierowej dodatkowo patent , licencje i zaświadczenie o przynależności do klubu na płycie cd .
Wysłane priorytetem z potwierdzeniem odbioru . Wysłane 8 września :smile: poczekamy zobaczymy

1 polubienie

Poszło wszystko na wydrukach, miejmy nadzieję, że nie będzie problemów. BTW ile czekaliście na wydanie pozwolenia? Trzech miesięcy się nie uniknie, czy zdarzają się jednak decyzje nieco wcześniej?

A więc : po 2 tygodniach ok 20 września dostałem odmowę wydania zaświadczeń na zakup broni bo nie mam pozwolenia , choć w wniosku mam napisane że mają wydać dopiero po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o pozwolenie :upside_down_face: 4 października otrzymałem list z WPA że muszę dosłać potwierdzenia opłat i dzwonił dzielnicowy umówić się na wywiad który odbył się 6 października na komendzie . Tego samego dnia odesłałem potwierdzenia opłat za pozwolenia i dopuszczenie bo te które wysłałem początkowo nie podobały się . Czekam dalej

Wydaje mi sie, ze nie dostaniesz 6 na sport. Dzwonilo do mnie wpa i powiedzieli, ze 5 (ani sztuki wiecej) na sport i 20 kolekcja i kropka. Pozdro

Zobaczymy czy dadzą , a tak swoja drogą to co za różnica czy dostane 5 czy 6 ? Chciałem 6 sport i 10 kolekcja i to niby nie jest ok ale 5 sport i 20 kolekcja to jest już prawilnie ?

Ale po co te zabawy w podchody dają tyle na początek, zamiast kombinować lepiej złożyć jak proszą, później zawsze można rozszerzyć.

Rozszerzenie jest uznaniowe. Lepiej od razu brać więcej bo jak spełniasz warunki to nie mają podstaw aby wymusić mniejsza ilość czy odmówić. Będa mielić dłużej, że dwa razy przedłużac postępowanie, wzywać do wyjaśnień za mandaty drogowe i będą nękali telefonicznie aby samemu zmniejszyć. wtedy poproś grzecznie o informację na piśmie z podstawą prawną żądania. Po 3-4 miesiącach odpuszcza i dadzą tyle ile chcesz.

Ehh tak, wszyscy wiemy że WPA po prostu z pracą się nie wyrabia bo jest ich za mało, to najlepiej bawić się z nimi przy pozwoleniu w kotka i myszkę, później jeszcze zawnioskować o wszystkie zaświadczenia do zakupu broni na raz, co to by się nie nudzili (tak 5 + 20), niech leży w szafie, na dzień dobry zarejestrować jedną broń a kolejną za rok, później jeszcze te zaświadczenie zwrócić bo skończyła się ważność dowódu osobistego, i tak kilkadziesiąt osób miesięcznie. Później pomstować że wszystko długo trwa:)

1 polubienie

Z tym że się nie wyrabiają to wiedzą wszyscy ale przecież jak wysyłasz na 6 i 10 czy na 5 i 20 to jest ta sama procedura wiec jaki jest sens w tym że przy 6 sztuk na sport może to trwać 3 razy dłużej niż na 5 sztuk ? Skoro starasz się na 5 +20 i płacisz za wszystkie promesy to muszą wydać , to że leżą ok niech leżą jeść nie woła . Żyjemy w kraju z nieobliczalnym i nieprzewidywalnym rządem skąd wiesz że za pół roku nie wymyślą i za promesę nie trzeba będzie płacić 100 albo więcej a ty wziąłeś tylko 3 za 17 złociszy .

Chyba z grubsza chodzi o to, że z jakiegoś powodu 6-ciu na sportową wydawać nie chcą i tu jest przyczyna wydłużenia procedury. Będą telefony, pytania o zawody, czyli urzędniczy ping-pong, który zwykle trochę trwa. Podobno i tak dać muszą, ale trzeba się uzbroić w cierpliwość. Zresztą ja wnioskowałem o 5+10, żeby było z górki i ciągle czekam. Zobaczymy. Szafa już kupiona:-)

Czyli to nie my robimy problem i wydłużamy bo chcemy więcej tylko wpa to robi bo chce w sposób niezgodny z prawem wymusić określone zachowanie obywatela. Czyli oczywistość jest taka, że to obywatel jest ten winny bo powinien się słuchać, a w ogóle to po co dupe zawraca? po co w ogóle komu broń. Na ryby lepiej niech chodzi. :crazy_face:

Wniosek złożyłem wczoraj ( 03.01) osobiście. Sport(5) +kolekcja(10)+dopuszczenie na jednym wniosku. Pani miła sprawdziła czy wszystko jeść co potrzebne, kazała podpisać zdjęcia. Pierwsze wrażenie mam dobre. Teraz tylko czekać na jakieś info od nich. Czytając inne fora to WPA w Gdańsku nawet po 3 miesiącach daje odpowiedź. Ile czekaliście ?

Odpowiedź dostaniesz w przeciągu miesiąca bo taki jest termin na odpowiedź. Z mojego doświadczenia;
u żony: po 1miesiacu info o przedłużeniu terminu o 1 miesiąc , po kolejnych 2 tygodniach info o zakończeniu procesowania, po kolejnym tygodniu decyzja.
u mnie: po 1 miesiącu przedłużenie terminu o miesiąc, po kolejnym miesiącu kolejne info o przedłużenie o kolejny miesiąc, po 2 tyg o zakończeniu postepowania, po 1,5tyg decyzja.
Oba wnioski realizowane równolegle, ale przez innych urzędników.

Faktycznie dokumenty są dostępne chociażby na WPA, czy przykładowe wzory w mailu powitalnym od KSI.
Chciałbym natomiast dodać moje pytania:

  • Opłatę skarbowa (10 zł) dla dopuszczenia do posiadania broni dokonuję na to samo konto bankowe co dla sportowej/kolekcjonerskiej? (Na stronie WPA tego wniosku akurat brakuje)

  • Na stronie WPA jest informacja o elektornicznej formie dostarczenia dokumentów, ale nie podają żadnych danych kontaktowych - to chodzi o E-Urzad (Moj Gov)?

"Jednocześnie informujemy, że termin do załatwienia sprawy, zgodnie z treścią art. 57 § 5 kpa uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:

  1. wysłane w formie dokumentu elektronicznego do organu administracji publicznej,
    a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru,"

Dzięki!

adnośnie wplata 10zł za do wniosku na dopuszczenie:
ten sam rachunek um w Gdańsku co wnioski na pozwolenie
czyli 31 1240 1268 1111 0010 3877 3935

co do czasu to trwało to u mnie od wniiski maja date 01.10.22 wyslane kilka dni później, pozwolenia maja datę 30.12.2023
doslane kilka dni temu

nie bylo wezwań czy podważania wniosków
na dopuszczenie pisany samodzielnie
pozostałe na druku wpa, krótko i na temat bez wody

dodam że celowo nie wnioskowałem kat L a i tak dostałem
kolekcja wniosek 15szt i tyle jest

przyspieszyć nie przyspieszysz
w tym czasie spróbuj zrobić prowadzącego ( chociaż dla siebie)
oraz trenuj i spróbuj się regulaenie w zawodach

warto też zająć się szafą

Czy składając wniosek do WPA wpisywaliście rozróżnienie na sztuki i rodzaje, czy po prostu “pistolety, karabiny oraz strzelby bez rozróżnienia na rodzaje w łącznej liczbie sztuk 5”? W tych wnioskach na stronach WPA jest informacja o rozróżnieniu na liczbę i rodzaje…