Wyjazd za granicę, zmiana rezydencji podatkowej, a pozwolenie kolekcjonerskie

Witam Kolegów,

temat ten zawsze budzi wiele opinii i niestety niejednoznaczności. Czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć, jak najbardziej optymalnie rozwiązać mój temat?

  • Mam pozwolenie kolekcjonerskie
  • Do pozwolenia mam przypisaną 1 szt. broni.
  • Obecnie planuję zmianę rezydencji podatkowej, czyli przez pół roku muszę przebywać poza Polską i muszę ten fakt zgłosić do skarbówki.
  • Każdego roku będę spędzał czas w Polsce, ale poniżej pół roku

Teraz moje wątpliwości:

  1. Czy w takiej sytuacji mogę zachować w Polsce swoją broń i pozwolenie?
  2. Czy jest to już zmiana stałego miejsca pobytu (bo zgłoszone do skarbówki) i muszę sprzedać broń i stracę pozwolenie?
  3. Czy jest jakaś opcja na zachowanie pozwolenia w takiej sytuacji?

Dziękuję za każdą podpowiedź

Dobre pytanie - według mnie wchodzi do gry tutaj art. 18. 1:

Art. 18. 1:Właściwy organ Policji cofa pozwolenie na broń, jeżeli osoba, której
takie pozwolenie wydano:
2) należy do osób, o których mowa w art. 15 ust. 1 pkt 2–6;

Art. 15. 1. Pozwolenia na broń nie wydaje się osobom:
5) nieposiadającym miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej
Polskiej;

Według tych przepisów nie ma możliwości utrzymania pozwolenia, w przypadku kiedy spędzasz większość czasu poza granicami kraju. Definicja miejsca stałego pobytu jest prosta - "Art. 25. [Definicja pobytu stałego i czasowego]

  1. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania."

W związku z tym raczej nie widzę opcji na zachowanie pozwolenia. Jedynie rozważyłbym i skonsultował z prawnikiem który zna się na tego typu sprawach wykorzystanie art. 42, konkretnie tej części:

Art. 42. 2c. Cudzoziemiec będący obywatelem państwa członkowskiego Unii
Europejskiej, zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadający
prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na tym terytorium, może posiadać broń
odpowiadającą celom łowieckim lub sportowym, a także amunicję do niej na
podstawie Europejskiej karty broni palnej, wydanej przez właściwe władze tych
państw, jeżeli broń ta jest wpisana do Europejskiej karty broni palnej i jej posiadanie nie jest zabronione na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

  1. Przepisy ust. 1–7 stosuje się odpowiednio do obywateli polskich mających
    miejsce stałego pobytu za granicą.

Pytanie jednak czy tej możliwości nie skreśla fragment “zamieszkujący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na tym terytorium” - pytanie jak WPA zinterpretuje zwrot “zamieszkujący” - bo w końcu można zamieszkiwać w danym miejscu, nie przebywając tam stale.

Nic lepszego nie przychodzi mi do głowy. Polecam skonsultować się z prawnikiem, i życzę powodzenia, jest to dość nietypowa sprawa :slight_smile:

2 polubienia

Super, dziękuję Ci za kompleksową analizę sytuacji. Chyba masz rację, nie ma co ryzykować i chyba lepiej dmuchać na zimne. Na ten czas stracę pozwolenie, dobrze, że chociaż patent jest bezterminowy.

Raczej wolę mieć czystą sytuację, niż z tyłu głowy cały czas zastanawiać się, czy przypadkiem ktoś tego nie podważy lub inaczej nie zinterpretuje.

Dziękuję jeszcze raz

Pozwolę sobie jeszcze tylko przypomnieć o art.26, który nakazuje posiadaczowi pozwolenia poinformować o zmianie miejsca stałego pobytu w ciągu 14 dni od tej zmiany :slight_smile:

1 polubienie