Europejska Karta Broni Palnej

Hej,

Posiada ktoś może EKBP? Czy wymagane sa starty zagraniczne, czy wystarczy “chęć”? Jakieś ograniczenia? Bo na stornie komendy wszystko napisane jakby to było wydanie legitymacji w podstawówce, pytanie czy nie robią jakiś problemów z dupy,

Dzieki/Paweł

EKB to nie licencja PZSS, to taka “czerwona książeczka”, tylko uznawana w UE. Składasz wniosek, płacisz, czekasz, dostajesz. Tyle, nic więcej. (Na jesieni czekałem na nią trzy miesiące).
Ale też pamiętaj, że sama EKB nie wystarczy do wyjechania z bronią za granicę.

Potwierdzam to co napisał przedmówca.
Wydanie EKB jest banalnie proste i trwa max 2-3 tygodnie (Gdańskie WPA).
Niestety nie jest to pozwolenie na broń w UE… także rzeczywiście nie możesz sobie od tak pojechać teraz z Glockiem na wycieczkę po krajach UE.
EKB przyda Ci się jeśli jedziesz do innego kraju na konkurs na który dostałeś oficjalne zaproszenie i wtedy z kompletem dokumentów możesz jechać.
Przy sobie będziesz musiał mieć ciągle cały komplet dokumentów.

EKB czyli Europejska Karta Broni w zamyśle miała ułatwić posiadaczom broni legalny przewóz przez granicę w celu łowieckim i sportowym.
Po EKB występujesz w WPA na konkretne sztuki broni.
Z tym że to nie jest tak, że sobie pakujesz klamkę i EKB do plecaka i jedziesz na wakacje. Większość krajów wymaga potwierdzenia że albo jedziesz gdzieś na polowanie, albo jedziesz na jakieś zawody sportowe. Poza tym jest taki kraj jak Szwecja który EKB swoim obywatelom wydaje, ale cudzych nie uznaje i każdorazowo trzeba wnioskować u nich na policji za opłatą ~300 PLN.