Krótkiefale - Zakup radia BeoFeng i kanał KSI?

Nie jestem prepersem, ani w życiu nie obsługiwałem radiostacji. Jednakże chciałbym ogarnąć temat i zrobić sobie z znajomymi kanał komunikacji w przypadku jakiegoś „W”.

Nie przewiduje, że będzie to użyteczne w przeciągu mojego życia, ale chciałbym mieć taką umiejętność. Docelowo chce zdobyć wiedze teoretyczną na podstawie tego kursu:

https://test.sp6dlv.pl/

Następnie pod koniec tego roku zapisać się na egzamin:

https://egzaminy.uke.gov.pl/pl

I uzyskać świadectwo klasy A operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Póki co widziałem egzamin najbliżej w Łodzi. Koszt jest symboliczny.

Na razie oczywiście zacząć od dupy strony i zakupić sobie jakiś model BeoFeng’a – póki co myślę o UV-13.

I do brzegu, pomyślałem, że może w naszym klubie jest więcej osób które by chciały mieś kontakt w razie sytuacji awaryjnej np. zaniku sieci GSM i w razie czego uzyskać jakiś rodzaj pomocy, albo chodziarz informacji z swojej okolicy.

Pytanie do towarzystwa o poradę w temacie, ewentualnie ukierunkowanie na dany model BeoFeng’a. Przewiduje zakup grupowy urządzeń z aliexpress, jak USD/PLN trochę się uspokoi albo będzie konkretna promka na Aliexpress.

2 polubienia

Cześć jam mam model UV-5R i mogę polecić. Zasięg w mieście ok 3 km poza do 5 km na standardowej antenie. Model który wybrałeś jest reklamowany jako 10 W, ale z tego co czytałem w praktyce nie ma takiej mocy i zasięgi ma podobne. W sumie chyba lepiej zainwestować w lepszą antenę.

1 polubienie

@Baq chyba w to wejdę. Kiedyś trochę na youtubie o tym posłuchałem, ale ostatecznie oczywiscie olałem, teraz może czas do tego wrócić

Jak chcesz trochę poznać podstawy tematu to na Niebezpieczniku ostatnio organizowali bezpłatne szkolenia z tego tematu. Polecam obserwować, może będzie coś ponownie jak znajda się zainteresowani

2 polubienia

Odnalazłem link, enjoy

W szale zakupów znalazłem i wytypowałem do zakupu Baofeng UV-9R PRO ze względu na rzekome IP68. Po chwili szukania recenzji, znalazłem kompleksowy test robiony przez rusków i już zmieniłem plany :slight_smile: (ten UV-9R PRO to największe gówno - nie kupować) Przy okazji - moze się komuś przyda - zestawienie testowanych (wraz z ocenami) przez nich sprzetów.
https://viva-telecom.org/articles/test-radios-in-lab/

i top lista z juesej

Fajny pomysł, sam rozmyślałem nad czymś podobnym, ale bardziej chyba nawet nęci mnie koncepcja sieci Mesh (np. Meshtastic: https://meshtastic.letstalkthis.com/) - to taki prosty komunikator tekstowy przez sieć radiową, która może składać się z wielu połączonych węzłów, co pozwala pokryć zasięgiem nawet znaczny obszar.
Tym niemniej, same radia do gadania też wydają mi się spoko opcją :slight_smile: :+1:

Ekstra pomysł. Mam Baofeng UV-82 HT 8W. Uczę się go i komunikacji. Jak by co to proszę o kontakt.
Pozdrawiam.

Ostatnio widziałem fajny filmik Krzyśka Lisa z domowego survivalu. Też założyli coś podobnego i w razie w odnajdują się na 13 kanale.

W każdym razie też ostatnio chciałem kupić radio i mocniejsza antenę, myslalem o Baofeng 5, Pomyśl dobry💪

Też mam baofenga, cały świat ASG z tego korzysta ( spoko to już za mną ( teraz mam cezete :rofl:)) daje radę choć znawcy twierdzą że sieje zakłóceniami na sąsiednie pasma… Myślę żeby w tym roku zrobić papier i kiedyś zbudować sobie radiostacje stacjonarną. Będę śledził watek, pozdro :wink:

Ja w razie W lub innego blackoutu kupiłem sobie ręczne CB radio i do tego długą antenę, bo na tej małej zasięg jest słaby. PMR to chyba jednak za mały zasięg.

1 polubienie

Po iluś tam obejrzanych/przeczytanych materiałach, zdecydowałem się ominąć Baofangi, głównie ze względu na zarzut “siania” na sąsiednie kanały i kupiłem poniższe :

  1. dla młodego “zabawkowe” dwupak TYT TC-666F PMR . Te zabawki okazały się mieć zasięg i jakość który mnie zajebiście zaskoczył. Na screenie - przetestowana maksymalna odleglosc w terenie (niska zabudowa). Na tym maksie (prawie 1,5km) były już ciężkie szumy.
  2. dla siebie dokupiłem TYT TH-UV98.

I jak wygląda sprawa też ma radio beofeng jest jakiś kanał klubowy? Może ktoś obczaja je bardziej i byłby w stanie coś przybliżyć innym użytkownikom? Może podczas jakiegoś pikniku? Co wy na to?

Hej @Baq . Udało się uzyskać uprawnienia? Ja zamierzam też wejść w zabawę. Mam swojego baofenga i chce go zacząć używać legalnie plus nauczyć się tworzenia łączności awaryjnej.
Jakby ktoś miał jakieś ciekawe materiały to prosiłbym o podzielenie się :superhero:
Ja od siebie mogę polecić krakowski kurs krótkofalarski (na YouTube) i kanał Sierra Echo też na YT.

Btw. Ma ktoś kabel do programowania baofenga?
Mój gdzieś się ulotnił :c

Cześć, Kolego @gorzki !
Mam taki “kabelek” i mogę podrzucić Ci go na strzelnicę.

Dzięki, już ogarnąłem temat. Kanały skonfigurowane. Planuje ogarnąć egzamin i trochę bardziej legalnie się bawić baofengiem :smiley:

Tak btw. Znacie może jakiś klub krótkofalarski w Trójmieście (taki najlepiej na 30%) gdzie ludzie chętnie dziela się swoją wiedzą?

W zasadzie to myślę że część z osób z naszego grona może być zainteresowa zabawami typu SOTA i EmCom.